Gaminvest Excont — pagina principală Cere ofertă ROITEN Intră în cont
Înființare firmă · 7 min de citit

SRL sau PFA în 2026: ce alegi și cât plătești

Comparăm impozitul, CAS-ul și CASS-ul pentru PFA cu taxele unui SRL microîntreprindere în 2026, cu valorile oficiale și două exemple de calcul pe același profit.

De · contabili autorizați CECCARPublicat: Actualizat:
Distribuie:FacebookLinkedInWhatsAppXE-mail
SRL vs PFAGhid 2026
Pe scurt: la un venit net de 100.000 lei pe an, un PFA în sistem real plătește în 2026 aproximativ 40.870 lei impozit și contribuții. Un SRL microîntreprindere cu același profit și dividende distribuite plătește aproximativ 22.540 lei, dar are obligatoriu un salariat, contabilitate în partidă dublă și reguli stricte pentru scoaterea banilor din firmă.

Valorile de referință pentru 2026

Aproape toate contribuțiile se calculează în funcție de salariul minim brut. Pentru plafoanele din 2026 contează salariul minim în vigoare la 1 ianuarie, adică 4.050 lei, chiar dacă de la 1 iulie 2026 salariul minim a crescut la 4.325 lei (HG 146/2026).

PragCalculValoare 2026
6 salarii minime6 × 4.05024.300 lei
12 salarii minime12 × 4.05048.600 lei
24 de salarii minime24 × 4.05097.200 lei
72 de salarii minime72 × 4.050291.600 lei

Cât plătește un PFA în 2026

Persoana fizică autorizată datorează trei obligații, declarate și plătite anual prin Declarația unică (D212). Pentru veniturile din 2026, termenul este 25 mai 2027.

Impozitul pe venit: 10%

În sistem real, impozitul de 10% se aplică pe venitul net (încasări minus cheltuieli deductibile), după scăderea contribuțiilor CAS și CASS. La normă de venit, impozitul se aplică pe valoarea normei stabilite pentru activitatea și județul tău. Dacă încasările brute din anul precedent depășesc 25.000 €, PFA-ul trece obligatoriu la sistem real din anul următor.

CAS (pensie): 25%, pe o bază aleasă

  • venit net sub 12 salarii minime (48.600 lei): CAS nu este obligatoriu, dar îl poți plăti opțional;
  • venit net între 12 și 24 de salarii minime: CAS de cel puțin 12.150 lei (25% din 48.600 lei);
  • venit net peste 24 de salarii minime (97.200 lei): CAS de cel puțin 24.300 lei (25% din 97.200 lei).

CASS (sănătate): 10%, cu plafon de 72 de salarii

CASS se calculează la venitul net efectiv, cu o bază minimă de 6 salarii minime (CASS minim 2.430 lei) și, de la veniturile din 2026, o bază maximă de 72 de salarii minime (CASS maxim 29.160 lei), prin Legea 239/2025. Până în 2025 plafonul era de 60 de salarii. Dacă ești și salariat sau pensionar, nu se aplică baza minimă.

Exemplu: PFA cu venit net de 100.000 lei

ObligațieCalculSumă
CAS25% × 97.200 lei24.300 lei
CASS10% × 100.000 lei10.000 lei
Impozit pe venit10% × (100.000 − 24.300 − 10.000)6.570 lei
Total de plată40.870 lei
Îți rămân59.130 lei

Cât plătește un SRL în 2026

La SRL, taxele se plătesc pe două niveluri: firma plătește impozitul pe venit (micro) sau pe profit, iar asociatul plătește impozit pe dividende și, de la anumite praguri, CASS.

  • impozit micro de 1% din venituri, dacă firma are venituri de cel mult 100.000 € și cel puțin un salariat (detalii în ghidul despre microîntreprinderi);
  • impozit pe profit de 16%, dacă firma nu îndeplinește condițiile de micro;
  • impozit pe dividende de 16%, pentru dividendele distribuite din 2026 (ce s-a schimbat);
  • CASS pe dividende de 2.430, 4.860 sau 9.720 lei pe an, după cât încasezi.

Exemplu: SRL micro cu profit de 100.000 lei

Firma are venituri de 200.000 lei și cheltuieli de 100.000 lei, inclusiv salariul obligatoriu și contribuțiile lui. Tot profitul rămas se distribuie asociatului unic.

PasCalculSumă
Impozit micro1% × 200.000 lei2.000 lei
Profit de distribuit200.000 − 100.000 − 2.00098.000 lei
Impozit pe dividende16% × 98.000 lei15.680 lei
Dividend net98.000 − 15.68082.320 lei
CASS (dividend net între 48.600 și 97.200 lei)10% × 48.600 lei4.860 lei
Total taxe2.000 + 15.680 + 4.86022.540 lei
Îi rămân asociatului77.460 lei
Exemplele sunt simplificate: nu includ costul contabilității, rezerva legală sau situația în care asociatul are și alte venituri. Comparația corectă pentru tine depinde de cheltuieli, de angajați și de cum vrei să folosești banii.

Diferențele care contează în afară de taxe

PFASRL
RăspundereCu tot patrimoniul personalLimitată la capitalul social
Capital socialNu existăMinimum 500 lei la înființare (Legea 239/2025)
ContabilitatePartidă simplăPartidă dublă, bilanț anual
Scoaterea banilorLiberă, oricândDoar ca dividende, din profit, sau salariu
Salariat obligatoriuNuDa, pentru regimul micro
Plafon scutire TVA395.000 lei395.000 lei

Pentru SRL-urile care au avut o cifră de afaceri netă de peste 400.000 lei, capitalul social minim este de 5.000 lei. Firmele existente au termen de majorare până la 18 decembrie 2027.

Ce alegi: PFA sau SRL?

  • PFA e de obicei mai simplu dacă lucrezi singur, ai cheltuieli mici, venituri moderate și vrei acces liber la bani.
  • SRL devine avantajos la profituri mai mari, când vrei să reinvestești în firmă, să ai asociați sau răspundere limitată.
  • Dacă ai deja un salariu în altă parte, contribuțiile la PFA se calculează diferit; merită făcut calculul exact.

Înregistrarea la Registrul Comerțului a fost scutită de taxe din 2017. În 2025 a fost pus în dezbatere un proiect de reintroducere a unor taxe; la noi primești suma exactă în factura proformă, înainte de depunere. Vezi cum funcționează înființarea online.

Întrebări frecvente

Care e plafonul CASS pentru PFA în 2026?

Baza maximă este de 72 de salarii minime, adică 291.600 lei, deci CASS de cel mult 29.160 lei pe an. Plafonul a crescut de la 60 de salarii prin Legea 239/2025, pentru veniturile din 2026.

Ce salariu minim se folosește la plafoanele din 2026?

Cel în vigoare la 1 ianuarie 2026, adică 4.050 lei. Creșterea la 4.325 lei de la 1 iulie 2026 nu schimbă plafoanele pentru acest an.

Pot avea mai multe SRL-uri ca asociat unic?

Da. Interdicția a fost eliminată în 2020. Atenție însă: un asociat cu peste 25% poate avea o singură firmă în regim de microîntreprindere.

Pot trece de la PFA la SRL mai târziu?

Da. Mulți antreprenori încep cu PFA și înființează un SRL când veniturile cresc. Îți calculăm momentul potrivit în funcție de cifre.

Surse

Articolul are rol informativ și reflectă legislația în vigoare la 3 noiembrie 2026. Pentru situația concretă a firmei tale, cere sfatul unui contabil: scrie-ne sau pe WhatsApp 0748 119 696.
Distribuie:FacebookLinkedInWhatsAppXE-mail

Citește și